Ziemie, na których obecnie znajduje się Hiszpania mają swoją długą i burzliwą historią. Poprzez wieki pozostawały pod panowaniem i wpływem różnych państw i narodów (m.in. Kartaginy, Rzymu, Wizygotów, Arabów), czego ślady pozostały w architekturze, obyczajach (szczątkowo) i literaturze.

Literatura w każdym kraju pełni funkcję kulturotwórczą oraz spajającą naród. Tak było również w Hiszpanii, której historia była niezwykle burzliwa. Pierwsze zachowane teksty literackie powstałe na ziemiach hiszpańskich to twórczość poetów i pisarzy arabskich. Po okresie rekonkwisty (wyparcie Arabów z terenów półwyspu iberyjskiego) powoli zaczęła się formować literatura hiszpańska. Jeden z pierwszych wybitnych tekstów hiszpańskich to anonimowy “Poemat o Cydzie” z XII wieku. Jest to epos rycerski przedstawiający losy prawdziwego bohatera z historii Hiszpanii - Cyda. Do utworu w ciągu wieków nawiązywało wielu pisarzy, zarówno hiszpańskich, jak i zagranicznych (klasycystyczny francuski dramaturg Pierre Corneille napisał na jego podstawie swe najsłynniejsze dzieło - “Cyda”). 



Przez długi czas literatura hiszpańska pozostawała na peryferiach literatury europejskiej, była mało znana w innych krajach aż do okresu baroku. Wtedy właśnie powstały w Hiszpanii wybitne dzieła, a popularność literatury hiszpańskiej eksplodowała. Miało to po części przyczyny geopolityczne - Hiszpania rozwijałą się dynamicznie, jej potęga rosła, a zamorskie kolonie dostarczały funduszy dla rozwoju i ekspansji. 


Literatura hiszpańska to w świadomości większości ludzi przede wszystkim “Don Kichot” Miguela de Cervantesa, wybitne dzieło z XVII wieku, nieszablonowa, pełna humoru, ponadczasowa powieść. W okresie baroku rozwinął się również w Hiszpanii dramat, a jego najwybitniejszymi przedstawicielami byli Lope de la Vega i Pedro Clderon de la Barca. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się książki Ruiza Zafóna Carlosa (“Cień wiatru”, “Więzień nieba”, “Gra anioła”), Arturo Perez-Reverte (“Klub Dumas”, “Ostatnia bitwa templariusza”) i Cuca Canals ("Długa Berta", "Ałtorka", "Płacz, Radosna"),




 
W Krakowie rozpoczął się właśnie zakrojony na szeroką skalę festiwal literacki pod nazwą “Conrad Festival”. Jest to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez Gminę Miejską Kraków, Fundację "Tygodnika Powszechnego" oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy, a zaproszeni goście przybyli z różnych krajów świata.

Conrad Festival łączy się bezpośrednio z odbywającymi się równocześnie Targami Książki w Krakowie. Głównym bohaterem jest oczywiście Joseph Conrad (właściwie: Józef Teodor Konrad Korzeniowski), pisarz znany na całym świecie, autor m. in. “Jądra Ciemności” i “Lorda Jima”. Pisarz jest z pochodzenia Polakiem, jednak żył i tworzył głównie we Francji oraz Anglii. Jego książki zyskały sobie międzynarodowy rozgłos, doczekały się wielu ekranizacji filmowych, a na podstawie jednej z nich amerykański reżyser, Francis Ford Coppola stworzył swoje niezapomniane dzieło - “Czas Apokalipsy”.

Inicjatywa stworzenia międzynarodowego “Conrad Festivalu” w Krakowie ma na celu podkreślenie polskich korzeni pisarza, zwrócenia uwagi na mało znane i eksploatowane dziedziny myśli i literackich toposów, a także jest próbą stworzenia wielobarwnej mozaiki artystycznej. Festiwal wspiera wiele imprez towarzyszących, m. in. Rymoliryktando zorganizowane przez muzyka i performera Łukasza Rostkowskiego, znanego szerzej pod pseudonimem L.U.C., giełda książek, czy też nocny pokaz rękopisów “KronosaWitolda Gombrowicza. Oprócz tego w czasie imprezy na zwiedzających czekać będzie wiele ciekawych konkursów, w których wygrać można książki, kupony na książki i rabaty, a także, za pomocą smartfonów, pobrać fragmenty ebooków. Jest to bez wątpienia jedno z najciekawszych wydarzeń literackich w naszym kraju.

 
Wzrok jest dla większości ludzi podstawowym zmysłem, za pomocą którego odbierają świat zewnętrzny. Niestety współczesny świat nie tworzy warunków sprzyjających dla zdrowia naszych oczu. Obecnie bardzo dużo czasu spędzamy przed ekranami (komputerów, telewizorów, tabletów), patrzymy w ograniczoną przestrzeń przez długie okresy i niestety nie jest to naturalnym środowiskiem człowieka. Coraz mniej czasu spędzamy na zewnątrz budynków, co powoduje, że zwiększa się liczba osób mających problemy ze wzrokiem. Staje się to coraz większym problemem cywilizacyjnym.

Gabinety okulistyczne, sklepy z okularami i soczewkami kontaktowymi nie narzekają dziś na brak klientów. Coraz więcej osób ma różnego rodzaju wady wzroku i jest to niestety coraz większy problem. W internecie często pojawiają się artykuły na temat samodzielnych ćwiczeń służących poprawie stanu zdrowia oczu. Część z nich wykazuje pewną skuteczność, część nie. Również księgarnia medyczna powoli zostaje uzupełniana przez kolejne pozycje książkowe dotyczące poprawy wzroku i stanu oczu. Często są to poradniki i dość luźne propozycje, ale zdarzają się też książki przygotowane przez fachowców z dziedziny okulistyki i medycyny. I to właśnie one mają największą wartość, choć są również najtrudniejsze do przebrnięcia. Literatura z dziedziny medycyny ma niestety to do siebie, że operuje specjalistycznymi pojęciami, które laik nie zawsze jest w stanie zrozumieć. Jednak przy odrobinie determinacji i zaangażowania z pewnością wyniesiemy z takich książek praktyczne wiadomości, które pomogą nam skutecznie dbać o stan zdrowia naszych oczu.

 
EduBudzik to projekt zainicjowany przez wydawnictwo Nowa Era, który ma na celu pobudzać uczniów do działania i samodzielnej aktywności w kierunku rozwoju zainteresowań i zdobywania wiedzy. Jest to ciekawa inicjatywa skierowana do dzieci w wieku od 9 do 12 lat, ich nauczycieli, oraz rodziców.

Na czym polega działanie projektu stworzonego przez wydawnictwo Nowa Era? Otóż obejmuje on kompleksowe działania, które mają wspierać i motywować dzieci do rozwoju zainteresowań i systematycznego pogłębiania wiedzy. EduBudzik przede wszystkim dostarcza pomysłów i inspiracji - proponowane są najróżniejsze formy wspierania dzieci w ich dążeniu do wiedzy. Są to między innymi różnego rodzaju warsztaty, autokarowe ekspedycje naukowe, spotkania z psychologami, wywiady oraz różnego rodzaju pomoce naukowe (również dla nauczycieli - np. gotowe scenariusze lekcji). Wydawnictwo w ramach akcji przygotowało również szeroki zasób materiałów edukacyjnych przygotowanych dla uczniów, dla rodziców oraz dla nauczycieli. Materiały te różnią się między sobą i są sprofilowane pod konkretnych użytkowników, mają jednak jeden cel wspólny - troskę o dobro i edukację dzieci. Działania Nowej Ery mają zarówno charakter lokalny, jak i ogólnopolski. Na płaszczyźnie lokalnej jest to właśnie wspieranie konkretnych szkół, na płaszczyźnie ogólnopolskiej - propagowanie informacji na temat działań wspierających edukację dzieci, spotkania  dla nauczycieli oraz artykuły, praktyczne wskazówki oraz warsztaty dla rodziców.
 
Dzieci i młodzież w wieku szkolnym mają dziś możliwość sprawdzenia się w wielu różnych konkursach i zawodach. Rywalizacja i poczucie konkurowania z innymi zawsze jest czynnikiem wspomagającym rozwój talentów. Dlatego już w młodym wieku warto angażować się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, dzięki którym nie tylko dzieci mają szansę zdobyć atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę, rozwinąć umiejętności oraz poznać nowych znajomych z różnych rejonów kraju.

Konkursy dla dzieci to przede wszystkim konkursy przedmiotowe, w czasie których sprawdza się wiedzę oraz kreatywność uczniów . To również rywalizacja sportowa, poprzez którą dzieci rozwijają swoją sprawność, rywalizują z rówieśnikami, mają szansę zabłysnąć talentem i umiejętnościami. Konkursy i zawody sportowe to świetne miejsce do odkrycia nowych talentów, jednak przede wszystkim jest to dobra zabawa. I choć często przegranym towarzyszy wielkie rozczarowanie i nierzadko łzy, to jednak rywalizacja powinna być przede wszystkim dobrą zabawą i dla większości dzieci tym właśnie jest.

Za organizację konkursów dla dzieci i młodzieży coraz częściej biorą się też wydawnictwa edukacyjne. Jest to dla nich szansa na zbudowanie pozytywnych relacji ze szkołami, poprawę wizerunku i wypromowanie się w mediach. Jednym z takich działań jest obecnie konkurs przyrodniczy “Badam, odkrywam” zorganizowany przez wydawnictwo szkolne WSIP. Daje on szerokie pole do popisu dla pomysłowości i kreatywności uczniów szkół podstawowych (bo właśnie do nich jest skierowany). Do 8 listopada należy przeprowadzić dowolny eksperyment z dziedziny nauk przyrodniczych, opisać go oraz sfotografować. Eksperymenty należy przeprowadzać pod okiem nauczyciela i przy jego merytorycznym wsparciu. Następnie należy przesłać wyniki eksperymentu wraz z dokumentacją fotograficzną na adres podany na stronie wydawnictwa szkolnego WSIP. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody, są to m.in. netbook (dla ucznie) oraz tablica interaktywna (dla szkoły), radiomagnetofon (dla ucznia) i notebook (dla szkoły), odtwarzacze DVD oraz 20 zestawów książkowych z serii “Kroniki Archeo”.


 
Wielu naukowców już teraz ostrzega, że jeśli nie zmienimy wkrótce modelu, w jaki funkcjonuje światowa energetyka już w niedługim czasie możemy być świadkami poważnych kryzysów w tym sektorze. Paliwa konwencjonalne są niestety ograniczone, poza tym znaczna ich część znajduje się w regionach niestabilnych politycznie, co może oznaczać spore trudności w regularnych dostawach. Dlatego też wiele państw podejmuje coraz aktywniejsze próby wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Jedną z najbardziej perspektywicznych jest energia słoneczna.

Już teraz w wielu miejscach instalowane są kolektory słoneczne, które przetwarzają promienie światła na energię elektryczną, do budownictwa wkraczają nowe systemy oszczędzające ciepło, a na dachach wielu nowo powstających domów od razu instalowane są kolektory. Energetyką interesują się dziś nie tylko profesjonaliści, ale też zwykli ludzie, którzy dostrzegają wartości ekologiczne w nowych technologiach. Księgarnia techniczna coraz częściej bywa odwiedzana przez studentów i osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat nowych rozwiązań technologicznych mogących zredukować koszty energii elektrycznej w ich domach. Co ciekawe, bardzo dynamicznie rozwijającą się branżą jest dziś nanotechnologia, a jednym z jej założeń jest właśnie stworzenie mikroskopijnych kolektorów słonecznych, które będą mogły być automatycznie nakładane na różne powierzchnie (np. elewacje, płoty itp.) i generować prąd elektryczny. Jak na razie daleko do urzeczywistnienia takich pomysłów, jednak futurolodzy (w tym wybitny Alvin Toffler) przewidują że już za kilkanaście lat taka technologia może znaleźć zastosowanie na szeroką skalę.
 
Polskie wydawnictwa edukacyjne od dawna starają się przygotować produkty, które będą atrakcyjne dla uczniów, a przy tym będą przekazywać odpowiednią wiedzę i motywować do rozwoju zainteresowań. Do tej pory odbywało się to w ramach wytwarzania tradycyjnych podręczników, ostatnio jednak coraz szerzej otwiera się nowa płaszczyzna rozwiązań - przygotowywanie podręczników elektronicznych.

Ciekawym rozwiązaniem dla uczniów szkół podstawowych już teraz jest jest Multibook przygotowany przez wydawnictwo MAC Edukacja. Jest to rodzaj podręcznika elektronicznego, który pozwala zarówno na korzystanie z treści typowych dla podręczników (tekst pisany, ilustracje, wykresy itp.), jak i udostępnia rozmaite materiały multimedialne do urozmaicenia procesu nauki. Są to filmy, animacje, różnego rodzaju łamigłówki i układanki, pokazy slajdów, utwory muzyczne, krzyżówki i wiele innych opcji. Produkt przeznaczony jest dla młodszych uczniów i stanowi bardzo ciekawe urozmaicenie klasycznego systemu edukacji. Dziecko dzięki niemu aktywnie angażuje się w wykonywane zadania a za pomocą technologicznych rozwiązań i atrakcyjnego wyglądu nie ma problemu ze skupieniem uwagi na treściach realizowanych w czasie zajęć. Odrabianie lekcji na takim podręczniku przestaje być żmudnym obowiązkiem, a staje się formą rozrywki.
System elektroniczny stworzony przez MAC Edukację pozwala też w szybki i sprawny sposób weryfikować poprawność wykonywanych zadań. Nauczyciel nie musi już poświęcać swojego czasu by sprawdzić, czy uczeń poradził sobie z zadaniem - zrobi to za niego elektroniczne urządzenie.

 
Przygotowywanie klasówek zawsze było dość nużącą pracą dla większości nauczycieli matematyki. Testy odnoszące się do poszczególnych działów muszą być zróżnicowane, do tego dobrze jest, gdy występują różne zestawy pytań, tak, by do minimum ograniczyć możliwość ściągania. Jednak by przygotować 10-pytaniowy test dla 4 grup (na przykład) należało wymyślić i zredagować 40 pytań o zróżnicowanej trudności, jednak sprawdzających podobne umiejętności we wszystkich grupach uczniów. Wymagało to sporego trudu i zajmowało dużo czasu. Wydawnictwa edukacyjne zauważyły ten problem i jedno z nich, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe przygotowało szereg multimedialnych pomocy dla nauczycieli, w tym m.in. kompozytor klasówek z matematyki.

Generator klasówek GWO jest narzędziem, które obsługuje się za pomocą komputera w trybie online (konieczne jest połączenie z internetem). Na odpowiedniej stronie internetowej należy się zalogować, a następnie wybrać dział, z którego chcemy przygotować klasówkę. Kompozytor klasówek jest podzielony na odpowiednie szczeble edukacyjne, a w każdym z nich znajdują się propozycje testów do poszczególnych działów realizowanych w czasie zajęć. Po wybraniu odpowiedniego działu proponowane są odpowiednie zestawy testowe przeznaczone do sprawdzenia umiejętności i wiedzy uczniów. W tym momencie kształt klasówki zależy od nauczyciela, gdyż może ingerować w kształt i układ pytań. Jednak dzięki odpowiednim wzorom pytań jest to znacznie szybszy i łatwiejszy sposób na przygotowanie testu sprawdzającego. Bardzo szybko można również zredagować różne wersje testu z podziałem na kilka grup. Kompozytor klasówek GWO z pewnością jest sporym udogodnieniem dla dużej części nauczycieli matematyki i sposobem, dzięki któremu zaoszczędzą oni dużą ilość czasu.

    Autor

    Jestem Elisi i postaram się tu opublikować kilka tekstów, które mam nadzieję, zmienią Twój stosunek do szkoły, edukacji i samodzielnego zdobywania wiedzy. ;-)

    Poprzednie posty

    October 2013

    Kategorie

    All
    Szkoła